Threads’in kendi doğrulama programı yolda

Bu sizin için belki şok edici  bir haber olabilir ama insanların sosyal medyaya koyduğu şeyler her zaman doğru değildir: eh bu bilgi gerçekten aklınızı başınızdan aldı, değil mi? Bu nedenle, insanların belirli bir alanda bağlam veya uzmanlık sahibi olmadan neyin gerçek olduğunu bilmesi zor olabilir.

Pek çok platformun paylaşılanları takip etmek için (çoğunlukla izliyormuş gibi görünmek için) bir doğrulama ekibi kullanmasının bir nedeni de budur. Instagram’ın başkanı ve Threads‘in fiili sorumlusu Adam Mosseri, artık Threads’in kendi doğrulama programını başlatacağını duyurdu. Şirketin bunu yapma planları ilk olarak aralık ayında paylaşılmıştı.

Threads’in kendi doğrulama programı yolda

Mosseri, Threads‘in “yakın zamanda” bunu Meta’nın üçüncü taraf teyitçilerinin platformdaki yanlış içerikleri inceleyip derecelendirebilmesi için yaptığını belirtti. Değişimden önce Meta, Facebook ve Instagram’da doğruluk kontrolleri gerçekleştiriyor ve ardından kullanıcıların Threads‘te paylaştığı “neredeyse aynı sahte içerik” ile eşleştiriyordu. Ancak programın tam olarak ne zaman başlayacağına veya küresel olup olmayacağına dair bir bilgi henüz yok.

Sonra bunun gerçekten ne kadar etkili olabileceğini görme meselesi var. Facebook ve Instagram‘da bu özel doğrulama araçları zaten var ancak platformlarda yanlış bilgi çok yaygın. 2024  ABD Başkanlık seçimleri öncesinde ve dünya çapında devam eden seçimler ve çatışmalar yaşanırken, sosyal medya şirketlerinden sıkı bir doğrulama istemek çok mu fazla?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir