Resmen Açıklandı, Zam Geldi! 16 Haziran’da Yürürlüğe Girecek

2024 yılında Türkiye’nin ithalat rakamları, önemli değişikliklere sahne oluyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğ ile ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin düzenlemelerde değişiklik yapıldı. Elektrikli saatler, tekrar doldurulamayan gazlı cep çakmakları ve benzeri ürünlerin ithalatında birim gümrük kıymeti “adet” bazında belirlendi.

İTHALATTA YENİ DÜZENLEMELER

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğe göre, elektrikle çalışan saatler ve çeşitli gazlı cep çakmaklarının ithalatında birim gümrük kıymeti artık adet başına hesaplanacak. Buna göre, ithal edilen ürünlerin birim gümrük kıymeti adet başına 0,08 ila 3,5 dolar arasında değişecek. Bu düzenleme, 16 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

ÜRÜNLERİN GÜMRÜK KIYMETİ BELİRLENDİ

Tebliğde yer alan ürünler arasında elektrikle çalışan saatler ve gazlı cep çakmakları yer alıyor. Elektrikli ateşleme sistemi olan ve diğer ateşleme sistemli olan doldurulabilen gazlı cep çakmaklarının da bu kapsama dahil olduğu belirtildi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, bu ürünlerin birim gümrük kıymetleri yeniden belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir